ARALIK 2014
0

Murat Oral İç mimarlık ne yapar?

Konusunda uzman proje ve uygulama ekibimizle birlikte, yerli-yabancı perakende markaları için mağaza tasarımı, proje yönetimi ve anahtar teslim mağaza uygulamaları yapıyoruz. Çoğunlukla perakende markaları ile çalıştığınızı biliyoruz. Bunun özel bir sebebi var mı?  İç mimarlık mesleğine başladığımdan beri, ağırlıklı olarak ticari mekanlar için tasarım ve uygulama çözümleri sunuyorum. Yaptığım işi en doğru ve en iyi şekilde yapmak önceliğimdir her zaman. Bu durum, firmamızı uzmanlaşma yolunda ilerletti. Nasıl ki sağlık sektöründe kulak-burun-boğaz uzmanı gibi bir özel alan varsa, benim için de  iç mimarın perakende uzmanı diyebiliriz

Çoğunlukla perakende markaları ile çalıştığınızı biliyoruz. Bunun özel bir sebebi var mı?                 

İç mimarlık mesleğine başladığımdan beri, ağırlıklı olarak ticari mekanlar için tasarım ve uygulama çözümleri sunuyorum. Yaptığım işi en doğru ve en iyi şekilde yapmak önceliğimdir her zaman. Bu durum, firmamızı uzmanlaşma yolunda ilerletti. Nasıl ki sağlık sektöründe kulak-burun-boğaz uzmanı gibi bir özel alan varsa, benim için de  iç mimarın perakende uzmanı diyebiliriz. 

Bir iç mimarlık ofisi olarak hem” Tasarım” hem de “Uygulama” yapıyorsunuz. Bu durum müşterinize nasıl bir avantaj olarak dönüyor

Tasarımladığınız bir projenin uygulanabilirliği çok önemli. Konsept olarak vurucu, etkileyici veya daha önce hiç yapılmamış bir detay çizebilirsiniz, ancak bu durum, o detayın üretilebilirliğini kanıtlamaya yetmeyecektir. Projenizi tasarlarken duygusal yaklaşımınız, projenin gerçekleştirilebilmesi için sizi analitik düşünmeye zorlar. Uygulama yapan bir ofis olarak, hayalin gerçeğe dönüşmesinde “1-0 önde” başlıyoruz.  Tasarladığımız bir mağazanın birebir deneme mağazasını yaparak, uygulamanın devamlılığını kontrol ediyoruz.

Hazır projesi ile uygulama desteği almak isteyen ulusal ve uluslararası markalara proje yönetimi ve anahtar teslim uygulamalar yapıyoruz. Bu durumda, projeyi tasarlayan meslektaşlarımıza dönük empati yaparak, tasarladıkları plandan okuduğumuz projeyi en doğru şekilde, kısa zaman diliminde ve yüksek kalitede uygulamayı başarıyoruz. Detaylara özen gösteriyoruz. İş devam ederken veya mekan kullanılırken yaşanabilecek aksaklıkları ve ihtimal dahilindeki riskleri öngörüyoruz. Ayrıca gelen bazı projelerde bulunan  detay veya yanlış malzeme seçimlerini işin başında tespit edebiliyoruz. Böylece, iş bittikten sonra karşılaşılabilecek sorunları işin başında, müşterimizle paylaşıp,  gerekli revizyonları yapıyor ve sorunsuz bir uygulama ortaya çıkarıyoruz. Bu da hem bizim için hem de müşterimiz için oluşabilecek zaman kayıplarını minimuma indiriyor.

AVM’lerde mağaza uygulamanın getirdiği sorumluluklar nelerdir?

AVM ile olan teknik koordinasyonu, projelerin onay aşamasından, uygulamanın sonuna kadar yürüterek iyi kalitede ve hızlı şekilde mağazayı teslim etmeniz gerekiyor. AVM ile ilişkilerin sıkı ve şartnameye uygun olarak yürütülmesi önemlidir. Ayrıca, müşteriyi AVM’ye karşı tam anlamıyla sahiplenip müşterinin hem görsel hem de maliyet anlamında gereksiz isteklere maruz kalıp zarar görmesini engellemek gerekir. Bunu yaparken de AVM yönetimiyle ters düşmeden uygulama tamamlanmalıdır. Kanunen zorunlu olan ve AVM’lerin de şart koştuğu İş Sağlığı ve Güvenliği  koşullarının da şantiye sahasında tam anlamıyla sağlanması gerekir. Aksi takdirde AVM’de mağaza yapmanız imkansızdır.Bu sebeple, sahada çalışan şantiye şeflerimiz, işçilerimiz ve tüm ekiplerimizin hem iş güvenliği eğitimleri hem de teknik yeterlilik belgeleri mevcuttur. Ayrıca şantiye şeflerimiz, İSG uzmanlığı eğitimlerinden belirli periyodlarla geçmektedirler. Bununla beraber şantiyede kullanılacak gerekli tüm elektrikli ve mekanik aletlerin istenen standartlara uygun olması gerekmektedir.

Çözüm ortaklarınıza sunduğunuz “ayrıcalıklar” neler?

Piyasada uygulama yapan çok fazla firma var ve bunların çoğu danışmanlığını proje üretilene dek veriyor. İş teslimi sonrasında, teknik servis hizmeti vermeye devam etmiyor. Bu tamamen perakendeciliğin ruhuna aykırı bir yaklaşım.  Biz bu bilinçle, Türkiye’nin dört bir yanında, teslim edilen her mağaza için garanti ve süresiz teknik servis hizmeti taahhüt ediyoruz.  Teknik servis departmanımız, acil durumlar dışında, en geç 12 saat içinde destek bekleyen mağazaya ulaşır ve gerekli müdahaleyi yapar. 

Rekabetin bu kadar yüksek olduğu uygulama sektöründe, “kaliteden ödün vermeden” nasıl  var olabiliyorsunuz? Mağazacılıkta en önemli şey, çok kısa zamanda işi bitirebilmektir. Bunun yanında mağaza uygulaması; elektrik, mekanik, inşaat, mobilya ve reklam gibi işleri bir araya toplayan çoklu bir disiplin yapısına sahiptir. Burada işin sırrı, ekiplerin doğru zamanlama ve koordinasyon ile çalışabilmesidir.  Ve tabii ki bunun için detaylı bir iş-zaman programı ve düzgün bir proje yönetimi kaçınılmazdır.

Bu hıza rağmen kaliteyi sağlayabilmenin püf noktası ise uygulama süresince belli aralıklarla sahada ve atölyede sürdürülen kalite kontrolleridir. Ve tabii ki bize en yüksek fayda/maliyet oranında hizmet verebilecek, tecrübeli ve iyi ekipler. Tüm bunlara ilave olarak, bazı inşaat ve mobilya işlerini kendi bünyemizde çözmek de maliyetleri önemli ölçüde düşürüyor.Sonuç olarak, bizim, yüksek kaliteli uygulamaları kısa sürelerde ve uygun maliyetlere yapabilmemizin en önemli sebebi, tüm bu konuları disiplinli ve sistemli bir biçimde uygulayabilmemizdir. 

Rekabetin bu kadar yüksek olduğu uygulama sektöründe, “kaliteden ödün vermeden” nasıl  var olabiliyorsunuz?

Mağazacılıkta en önemli şey, çok kısa zamanda işi bitirebilmektir. Bunun yanında mağaza uygulaması; elektrik, mekanik, inşaat, mobilya ve reklam gibi işleri bir araya toplayan çoklu bir disiplin yapısına sahiptir. Burada işin sırrı, ekiplerin doğru zamanlama ve koordinasyon ile çalışabilmesidir.  Ve tabii ki bunun için detaylı bir iş-zaman programı ve düzgün bir proje yönetimi kaçınılmazdır. Bu hıza rağmen kaliteyi sağlayabilmenin püf noktası ise uygulama süresince belli aralıklarla sahada ve atölyede sürdürülen kalite kontrolleridir. Ve tabii ki bize en yüksek fayda/maliyet oranında hizmet verebilecek, tecrübeli ve iyi ekipler. Tüm bunlara ilave olarak, bazı inşaat ve mobilya işlerini kendi bünyemizde çözmek de maliyetleri önemli ölçüde düşürüyor.

Sonuç olarak, bizim, yüksek kaliteli uygulamaları kısa sürelerde ve uygun maliyetlere yapabilmemizin en önemli sebebi, tüm bu konuları disiplinli ve sistemli bir biçimde uygulayabilmemizdir. 

Son yıllarda “yeni nesil perakende uygulamaları” ön plana çıkıyor.  Siz bu uygulamaları mağazalara taşıyor musunuz? 

Özellikle perakende sektörüne hizmet verdiğimiz için bu konuda dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Euroshop fuarlarını takip ediyoruz. Bu fuarda, perakendecilikle ilgili her türlü teknolojik yeniliği dünya ile aynı anda keşfetme fırsatı buluyoruz.Bu arada, ticari mekanlar için teknolojik ve çok estetik bir ürünü Türkiye perakende sektörüne katmaya hazırlanıyoruz. Ayrıca her yıl başarıyla gerçekleştirilen Perakende Günleri’nin de sıkı takipçisiyiz. Burada özellikle perakendecilerin gündemini, yaşadıkları sıkıntıları ve ihtiyaçlarını yakından takip etme fırsatı buluyoruz. Bu da bize perakendeciyle aynı açıdan bakabilme becerisi getiriyor.

Perakendede kimlerle çalıştınız?

Zwilling, Tchibo, Watson’s, Atalar, Motivi, Turkcell, Kvk, Machka, Ipekyol, Twist, Gratis, The Winston Brasserie, John’s Coffee, Mapa, Tüzün, Hiref, Pelit, Bgn ve İstinye Park; konsept tasarımı ve uygulama yaptığımız markalar arasında yer alıyor. 

Merhaba dergisinin 109. sayısında Murat Oral ile yapılan röportaj...


İLETİŞİMMurat Oral Tasarım ve İç mimarlık

San. Tic. Ltd. Şti

Abdurrahmangazi mah. Muhtar sok.
No:25-27B
Sancaktepe İstanbul

Tel : +90 532 357 00 82
info@muratoral.com.tr